2024. szeptember 21. Szombat





Tel.:  +36 74 311 973 , +36 30 936 2425

Lázcsillapítóval a lázgörcsöt nem lehet megelőzni


Mikor vigye gyermekét orvoshoz

A hűtőfürdő és priznic (vizes borogatás) nem javasolt
Rendelési idő
Írjon Nekünk
A magyar Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium a legújabb orvosi kutatásokra támaszkodva négy évvel ezelőtt adta ki új irányelvét,amely jelentős változást hozott magával. Ebben az szerepel, hogy harmincnyolc vagy harminckilenc fok felett sem kell lázcsillapítót adni, ha a gyermek közérzete jó. Sok gyermek még harminckilenc és fél fokos lázzal sincs különösebben rosszul, játszanak vagy pihennek, az ő esetükben szakmailag indokolatlan a lázcsillapító adása. Ugyanakkor, azoknak a gyerekeknek, akik harmincnyolc foknál nagyon rosszul érzik magukat, nem akarnak inni vagy fájdalomra panaszkodnak, javasolt a lázcsillapító adása. Éppen ezért kell egyénre szabottan a lázcsillapító adásáról dönteni.
Ettől függetlenül hazánkban az esetek többségében feleslegesen adnak lázcsillapítót a szülők, ami  nagy hiba, mert a szükségtelen lázcsillapító gyógyszer megterheli a szervezetet, károsíthatja a vesét és a májat, esetenként pedig még súlyosabb mellékhatása is lehet. A tét valóban nem kicsi, mert a gyermekkori májtranszplantációk nagyjából húsz százalékát a túl sok lázcsillapító használata okozza a felmérések szerint.
Új irányelvek a lázcsillapítás területén

© Dr. Iváncsics Anna 2015 - 2024

A leggyakoribb tévhitek egyike, ha engedjük a lázat felmenni, begörcsöl a gyermek. „A lázgörcs elnevezés elég szerencsétlen, jobb volna fertőzéshez kapcsolódó görcsnek hívni, ugyanis ma már tudjuk, hogy nem maga a láz okozza a görcsöt, hanem a háttérben lévő bonyolult biokémiai folyamatok, amelyekre a lázcsillapító nincs hatással. A fertőzés kiváltotta lázgörcs nulla-hat éves kor között fordulhat elő, már harmincnyolc fok körül bekövetkezhet, és hiába ad valaki akár több órával a láz megjelenése előtt lázcsillapítót: azzal se megelőzni, se megszüntetni nem tudja a lázgörcsöt.
Az egyszerű lázgörcs bár rémisztő, de jóindulatú tünet: jó hír a szülőknek, hogy emiatt még soha nem halt meg egy gyerek sem a világon, és nem károsodik a gyermek agya sem. A görcs az esetek döntő többségében néhány perc alatt spontán megszűnik, csak a végbélbe adott görcsoldó segíthet megszüntetni még hamarabb a rosszullétet: ilyenkor lázcsillapító szirup adása vagy hűtőfürdő nem csak hatástalan, de életveszélyes is, hiszen a folyadék könnyen a légutakba kerülhet, és akár halált is okozhat.”
Bár hazánkban népszerű a hűtőfürdő és a priznic, vagyis vizes borogatás alternatív lázcsillapító módszerként való alkalmazása még egyes hazai kórházi gyerekosztályokon is, a fejlett országokban nem ennyire elterjedtek.

A fentiekből érthető, hogy az említett hűtési módszerek nem ajánlottak gyermekek számára, hiszen a borzasztó élményre még nagyon sokan felnőttként is emlékeznek, emlékezni fognak. Hűtőfürdő tehát abban az esetben használható, ha a gyermek nem retteg tőle, maga kéri azt, és élvezi, játszik közben – ilyenkor a módszer önmagában is használható, vagy akár lázcsillapító gyógyszer adása után egy órával, ha még mindig rossz a gyermek közérzete. Azonban könnyen modernkori gyerekkínzás lehet, amikor egy lázas kisgyermeket akarata ellenére hideg vízzel locsolnak vagy hideg vizes lepedőbe tekernek, miközben sír, üvölt és retteg.
Sokszor indokolatlanul viszik a szülők orvoshoz a gyereket vagy mennek vele az ügyeletre, ez pedig nem pusztán az egészségügyi ellátórendszert terheli feleslegesen, hanem a gyermekek is kárát látják, hiszen legtöbbször indokolatlan gyógyszerekkel, antibiotikummal térnek haza.

Az is igaz ugyanakkor, hogy enyhe lázzal is kezdődhet súlyos betegség.

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a lázas gyermek állapota romlik, és hányni kezd, vagy hasmenése van. Illetve akkor is, amikor nyögdécsel és vigasztalhatatlanul sír, továbbá, ha fullad, nehezen lélegzik, kába lesz és nehezen ébreszthető. A pontszerű, sötét, vörös foltos kiütés is indokolja a láz mellett az orvosi beavatkozást, ahogy a három napnál tovább tartó láz, és a több lázmentes nap után visszatérő magas láz is.

Emellett a magyar Országos Gyermekegészségügyi Intézet arra is felhívja a figyelmet, hogy kórházi kivizsgálás szükséges, ha a három hónaposnál fiatalabb csecsemőnek harmincnyolc fokos vagy annál magasabb láza van, illetve, ha három- és hathónapos életkor között harminckilenc fokig vagy afölé szökik a testhőmérséklete. Ebben az életkori periódusban alkalmazott kötelező és ajánlott védőoltások nem kívánatos hatásaként is jelentkezhet esetleg magasabb láz, mely előfordulhat az oltást követő néhány napban anélkül, hogy a háttérben súlyos betegség állna. Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet arra is biztatja a lázas gyermekek szüleit, hogy akkor is kérjenek orvosi segítséget, ha a kisgyerek görcsöl, aluszékonysága fokozódik vagy nem ébreszthető, és a kiszáradás tünetei érzékelhetőek rajta itatás ellenére is.
Szekszárd Mikes u. 9.  Tel.:  +36 74 311 973 , +36 30 936 2425
Tel.:  +36 74 311 973 , +36 30 936 2425
Szekszárd Mikes u. 9
Tel.:  +36 74 311 973
+36 30 936 2425
info ivancsicsanna.hu